Spring til indhold
ValgTal logoValgTal
ValgLab - Nøgletal

Nøgletal på tværs af valg

Over tid

Se tallene med en gratis profil

ValgLab starter som en gratis værktøjskasse på tværs af alle 19 valg på ValgTal. Opret en gratis profil eller log ind for at se tallene.

Opret gratis profil
Hele landet: valgdeltagelsen ved hvert valg
ValgStemme­procentStemteStemme­berettigede
FV0784,1%3.700.0004.400.000
EP0961,4%2.700.0004.400.000
KV0966,7%2.800.0004.200.000
FV1184,1%3.700.0004.400.000
KV1365,9%2.900.0004.400.000
RV1370,5%3.100.0004.400.000
EP1462,8%2.700.0004.300.000
FV1581,0%3.400.0004.200.000
KV1767,4%2.900.0004.300.000
RV1766,7%2.800.0004.200.000
EP1962,8%2.700.0004.300.000
FV1983,7%3.600.0004.300.000
KV2172,7%3.200.0004.400.000
RV2165,1%2.800.0004.300.000
FV2286,4%3.800.0004.400.000
EP2460,5%2.600.0004.300.000
KV2572,7%3.200.0004.400.000
RV2567,4%2.900.0004.300.000
FV2683,7%3.600.0004.300.000

Kort

Valg
Stemmeprocent pr. område ved KV25 og KV21
OmrådeKV25KV21Ændring (procentpoint)
Albertslund69,1%68,4%+0,7
Allerød67,2%64,9%+2,3
Assens76,1%72,9%+3,2
Ballerup68,1%66,1%+2,0
Billund68,5%68,5%0,0
Bornholm76,9%76,7%+0,2
Brøndby66,9%66,0%+0,9
Brønderslev69,9%68,8%+1,1
Dragør71,4%70,2%+1,2
Egedal69,8%69,5%+0,3
Esbjerg76,1%76,1%0,0
Fanø72,7%70,8%+1,9
Favrskov78,9%76,0%+2,9
Faxe66,5%65,1%+1,4
Fredensborg68,8%68,5%+0,3
Fredericia72,4%70,3%+2,1
Frederiksberg67,7%67,6%+0,1
Frederikshavn69,6%68,1%+1,5
Frederikssund74,5%71,7%+2,8
Furesø69,9%69,4%+0,5
Faaborg-Midtfyn74,1%72,6%+1,5
Gentofte72,7%71,6%+1,1
Gladsaxe70,6%69,4%+1,2
Glostrup71,5%68,9%+2,6
Greve67,7%68,7%−1,0
Gribskov70,1%67,1%+3,0
Guldborgsund72,5%69,8%+2,7
Haderslev72,4%71,6%+0,8
Halsnæs67,1%65,6%+1,5
Hedensted72,9%71,1%+1,8
Helsingør74,6%75,4%−0,8
Herlev75,5%74,9%+0,6
Herning75,1%73,5%+1,6
Hillerød77,1%77,7%−0,6
Hjørring73,8%73,8%0,0
Holbæk69,4%67,0%+2,4
Holstebro75,2%75,4%−0,2
Horsens76,9%74,6%+2,3
Hvidovre67,3%66,4%+0,9
Høje-Taastrup75,7%74,2%+1,5
Hørsholm71,3%71,0%+0,3
Ikast-Brande78,0%77,9%+0,1
Ishøj70,0%67,2%+2,8
Jammerbugt77,9%76,5%+1,4
Kalundborg68,5%67,1%+1,4
Kerteminde73,4%71,0%+2,4
Kolding75,7%73,4%+2,3
København69,4%69,4%0,0
Køge74,3%73,2%+1,1
Langeland76,0%75,1%+0,9
Lejre79,5%76,2%+3,3
Lemvig76,4%74,9%+1,5
Lolland73,7%73,8%−0,1
Lyngby-Taarbæk69,4%68,1%+1,3
Læsø74,6%73,8%+0,8
Mariagerfjord71,7%72,5%−0,8
Middelfart73,6%72,3%+1,3
Morsø78,4%76,9%+1,5
Norddjurs72,3%70,2%+2,1
Nordfyns72,5%70,9%+1,6
Nyborg66,8%67,2%−0,4
Næstved71,2%71,7%−0,5
Odder70,3%71,9%−1,6
Odense69,3%65,8%+3,5
Odsherred72,9%71,8%+1,1
Randers78,8%77,8%+1,0
Rebild70,0%68,6%+1,4
Ringkøbing-Skjern67,5%66,3%+1,2
Ringsted70,6%68,2%+2,4
Roskilde76,7%76,3%+0,4
Rudersdal76,3%74,7%+1,6
Rødovre74,7%75,4%−0,7
Samsø68,5%66,0%+2,5
Silkeborg75,8%72,8%+3,0
Skanderborg72,8%70,7%+2,1
Skive78,4%77,7%+0,7
Slagelse77,8%76,8%+1,0
Solrød69,5%67,8%+1,7
Sorø77,8%76,6%+1,2
Stevns66,9%64,7%+2,2
Struer72,9%70,7%+2,2
Svendborg76,9%75,9%+1,0
Syddjurs74,7%70,9%+3,8
Sønderborg71,5%71,0%+0,5
Thisted75,8%73,9%+1,9
Tønder71,5%68,1%+3,4
Tårnby73,7%71,8%+1,9
Vallensbæk68,2%67,5%+0,7
Varde69,4%70,2%−0,8
Vejen71,7%70,0%+1,7
Vejle69,8%70,6%−0,8
Vesthimmerlands76,8%75,4%+1,4
Viborg70,9%69,2%+1,7
Vordingborg71,7%68,2%+3,5
Ærø76,0%74,5%+1,5
Aabenraa66,8%65,3%+1,5
Aalborg70,1%67,9%+2,2
Aarhus65,4%64,8%+0,6

Heatmap

Kilde: ValgTals beregninger baseret på data fra de fire valgtyper. For yderligere detaljer, se Kilder:

  • Folketingsvalg: valg.dk, Danmarks Statistik, Den Danske Valgdatabase, Indenrigsministeriet & Folketingsvalgloven
  • Kommunalvalg: valg.dk & Danmarks Statistik
  • Regionsrådsvalg: valg.dk, Danmarks Statistik, KMD & regionernes egne opgørelser
  • Europa-Parlamentsvalg: valg.dk, Danmarks Statistik, Folketinget & Indenrigsministeriet

Kort-data fra DAGI & data-science.dk.